Toruń, niezwykłe miasto Kopernika i pierników, był celem wycieczki uczniów z klas IV-VI.
Swój dwudniowy pobyt w tym wyjątkowym miejscu uczniowie zaczęli od spaceru wzdłuż murów miejskich obok baszty zwanej Krzywą Wieżą. Swoją nazwę zawdzięcza ona znacznemu odchyleniu od pionu (1,46 m). Według legendy, jej powstanie wiąże się z postępkiem jednego z toruńskich krzyżaków, który wbrew obowiązującym go zasadom zakochał się i spotykał z piękną córką bogatego kupca. Pokutą za złamanie ślubu czystości miało być wzniesienie pochyłej wieży jako symbolu odejścia od surowej zakonnej reguły. Dziś mówi się że ci, których grzechy cięższe są od grzechu wspomnianego krzyżaka, nigdy nie zdołają utrzymać równowagi opierając się plecami o ścianę wieży. Nie przewrócą się za to te osoby, które pochwalić można za prawość, wierność i uczciwość. Tego rodzaju "test prawości" przeszły też chętne osoby próbujące utrzymać rónowagę.
Spod Krzywej Wieży uczniowie udali się na Stare Miasto pod pomnik flisaka, gdzie wysłuchali legendy o uratowaniu miasta przed plagą żab i kocie, wiernie czekającym na swojego pana. Następnie udali się do Planetarium na seans: " Mój kumpel Niko" To astronomiczna i zarazem przygodowa opowieść o młodym Mikołaju Koperniku, który fascynował się niebem, gwiazdami i Kosmosem. Jego oczyma można było spojrzeć w rozgwieżdżone niebo i poznać gwiazdozbiory m.in.Wielkiego Wozu, Lwa, Herkulesa czy Raka. Młody Mikołaj Kopernik odkrywał zawiłe ruchy planet, zjawiska zaćmienia Słońca i wyjaśniał skąd wzięły się niezgodności kalendarza.
Po wyjściu z Planetarium, na uczniów czekała juz kolejna atrakcja. W otoczeniu wymyślnych form piernikowych, w podziemiach hotelu Trzy Korony, prowadzeni przez przewodników w strojach historycznych mogli się zapoznać z legendami i dziejami toruńskich pierników. Poznali nie tylko historię tego najsłynniejszego ciastka (jedyną i niepowtarzalną formą piernika toruńskiego jest prosta "katarzynka", powstała z połączenia sześciu krążków), ale również samodzielnie wygnieść pierniki z oryginalnego, dojrzewającego dwa tygodnie ciasta piernikowego, a także je osobiście wypiec i degustować.
Posileni piernikami wycieczkowicze mogli kontunuować spacer po Starym Mieście podziwiając Ratusz Staromiejski, kościół Mariacki, kościół św. Jakuba, kamienice, Katedrę Świętojańską, Kamienica Pod Gwiazdą, Dwór Artusa, pomnik Mikołaja Kopernika oraz kamienicę w której miaszkał.
Integracyjne gry i zabawy w XIX-wiecznym artyleryjskim Forcie IV były ostatnią atrakcją pierwszego dnia. Wieloosobowe narty, przeciąganie liny, podawanie „granatu”, strzelanie z łuku,
to niektóre z zadań jakie wykonywali.
Drugi dzień pobytu w Toruniu uczniowie rozpoczęli od wizyty w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Jest to interaktywne centrum promujące nowoczesną komunikację naukową. Tutaj mogli samodzielnie przeprowadzać doświadczenia, badając zjawiska z różnych dziedzin nauki, poznają prawa przyrody na wystawach i ekspozycjach mieszczących się na 6 kondygnacjach w zaadaptowanym gmachu zabytkowych XIX-wiecznych dawnych młynów Richtera. Trzy godziny doświadczeń i zabaw minęły bardzo szybko.
Na koniec wszyscy udali się pod ruiny zamku krzyżackiego i obiad na starówce w karczmie przy ulicy Podmurnej 28, o swojsko brzmiącej nazwie "Gęsia Szyja".
Wycieczka do Torunia wszystkim się podobała i pozostawiła wiele miłych wspomnień. Swoimi wrażeniami z wyjazdu uczniowie mogli podzielić się z innymi tworząc w ramach projektu albumy z wycieczki.
- zdjęcia z pierwszego i drugiego dnia wycieczki w albumie fotograficznym