Głównym celem zadania, które zrealizowane zostało w ramach projektu „Dla Niepodległej”, było ocalenie od zapomnienia oraz przybliżenie gier i zabaw podwórkowych, w które bawili się rodzice i dziadkowie naszych dzieci, gdy sami byli w ich wieku. Takich zabaw nasze dzieci nie znają, nie potrafią się bawić, a przecież wprowadzały one tyle radości, ze wspólnego spędzania czasu, pomagały w integracji i nawiązywaniu nowych znajomości, usprawniały fizycznie. Teraz główną zabawą są gry w telefonie, na laptopie, komputerze czy tablecie – temu chcemy przeciwstawić się, promując ideę zabaw na świeżym powietrzu.
Pani Małgosia przygotowała z uczniami kl. II zabawy, młodsze dzieci mogły poznać reguły zabaw, zobaczyć, jak bawią się starsi koledzy i spróbować swoich sił w tych dawnych podwórkowych grach. Sprawiły one dzieciom wiele radości. Wszyscy zgodnie potwierdzili, że, kiedyś to „fajnie bawili się”. Nasze nowe zabawy, które dzieci teraz będą rozpowszechniać nie tylko w szkole, ale i na swoich podwórkach to: Klasy - chłopek , grzybek, gra w kapsle, państwa-miasta czyli wojna, zabawy ze skakankami ("Pan Sobieski miał trzy pieski...", szczur), gra w gumę ("Raz, dwa, trzy Flinston"), zabawy z piłką ("Halo, hali miasteczko się pali..."), komórki do wynajęcia, Zośka, itp.
Marzeniem naszym, wychowawców, są pełne dzieci boiska, place zabaw po zajęciach szkolnych, bawiących się wspólnie w gry i zabawy podwórkowe.