Uczniowie w piątek 19. lutego, obchodzili Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ( oficjalne obchody przypadają na 21 lutego) łącząc go z Rokiem Henryka Sienkiewicza. W zeszłym roku z okazji Dnia Jezyka Ojczystego odbył się konkurs recytatorski wybranych poetów polskich. W tym roku uczniowie szkoły wzięli udział w zbiorowej lekcji, na której zapoznani zostali z najważniejszymi informacjami o języku polskim i Henryku Sienkiewiczu. Następnie odbył się konkurs na fragment prozy Henryka Sienkiewicza. Chętni uczniowie z klas IV-VI recytowali fragmenty m.in. W pustyni i w puszczy, Ogniem i mieczem, Krzyżaków, Na polu chwały, Janka Muzykanta. Po wysłuchaniu uczetsników konkursu, uczniowie szkoły sami decydowali, kto ich zdaniem zasłużył na wyróżnienie. Po podliczeniu wszystkich głosów wyniki przedstawiły się następująco: I miejsce – Paulina Stefańska, kl. VI - fragment “ W pustyni i w puszczy” II miejsce- Alicja Łętowska, kl. VI – fragment “ Na polu chwały” III miejsce- Weronika Padoł, KL. V – fragment “ Ogniem i mieczem” Wyróżnienie otrzymali: Maja Szeptycka ( “ W pustyni i w puszczy”), kl. V i Jakub Wirżyk ( “ Krzyżacy”) , kl. V.
21 luty, to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, ustanowiony przez UNESCO. Święto obchodzone jest od siedmenastu lat. Zostało proklamowane na 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17 listopada 1999 r. dla podkreślenia bogactwa różnorodności językowej świata i promocji wielojęzyczności, a także w celu zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących. Upamiętnia on wydarzenia w Bangladeszu w 1952 roku, kiedy zginęło 5. studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego.
Obecnie na świecie używa się około 6-7 tysięcy języków. Najwięcej ludzi - ponad półtora miliarda - posługuje się językiem angielskim. Polski jest językiem ojczystym około 45 milionów osób. Jest także szóstym językiem pod względem liczby rodowitych użytkowników w Unii Europejskiej. Posługuje się nim 10 procent obywateli Unii. W różnym stopniu zna go około 50 milionów ludzi na świecie. Oprócz 38 milionów użytkowników naszego języka mieszkających w Polsce, 2 miliony są w Europie poza Polską, a około 8 milionów poza Europą.
Ponad połowa spośród około 6,5 tys. języków, którymi mówi się na świecie, jest zagrożona. Czarny scenariusz przewiduje, że do końca XXI w. przetrwa zaledwie jedna dziesiąta z obecnie używanych języków; optymiści szacują, że pod koniec obecnego stulecia będzie w użyciu jeszcze połowa z nich. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Obchody Dnia Języka Ojczystego są okazją, by zwrócić uwagę na konieczność ochrony dziedzictwa językowego.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
W 2012 roku w Polsce wystartowała kampania społeczna Ojczysty - dodaj do ulubionych, która ma ona na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę, a 21 lutego 2013 ruszyła nowa kampania społeczna: Język polski jest ą-ę. Jej celem jest obrona znaków diakrytycznych i przeciwdziałanie nieużywaniu charakterystycznych polskich liter. Akcje wspierają m.in. prof. Jerzy Bralczyk Henryk Sawka, Jacek Bryndal, a patronuje jej Rada Języka Polskeigo.
18 grudnia 2015 r. Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Okazją do ustanowienia Henryka Sienkiewicza patronem 2016 roku jest fakt, że przypada wówczas 100 rocznica śmierci pisarza, pierwszego polskiego noblisty w dziedzinie literatury i jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy. Senat Rzeczypospolitej Polskiej chce oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości.