88 lat temu – 26 lutego 1927 roku – „Mazurek Dąbrowskiego” – „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech” został oficjalnie nazwany polskim hymnem narodowym. Pieśń powstała w roku 1797 r. w miasteczku Reggio we Włoszech.
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku "Mazurek Dąbrowskiego" został uznany hymnem Polski - jednak nieoficjalnie. W konstytucji marcowej z 1921 roku o hymnie nie wspomniano, a jego "legalizacją" zajęto się dopiero w połowie lat XX.
15 października 1926 roku Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego uznało "Mazurek Dąbrowskiego" za obowiązkowy do śpiewania w szkołach. Natomiast 26 lutego 1927 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oficjalnie ogłosiło "Mazurka Dąbrowskiego" hymnem narodowym. "Tekst ten należy uważać za jedynie obowiązujący" – tak brzmiał fragment okólnika ministra spraw wewnętrznych Felicjana Sławoja Składkowskiego dotyczący słów "pieśni literackiej: Jeszcze Polska nie zginęła".
Samorząd Uczniowski postanowił przybliżyć uczniom to święto. Podczas prezentacji przedstawiono krótką historię hymnu polskiego. Przeanalizowano obowiązujący tekst zapoznając się z portretami występujących w nim postaci historycznych. Uczniowie przypomnieli sobie jak wygląda postawa zasadnicza i wspólnie odśpiewali hymn. W trakcie drugiej części spotkania, uczniowie klas IV i VI zaprezentowali wiersze polskich poetów w ramach Dnia Języka Ojczystego, który obchodzony jest na świecie 21 lutego. Były to wiersze: Brzechwy, Tuwima, Niewiadomskiej, i innych. Uczniowie klas I- III wybrali trzy najlepsze utwory recytowane przez starszych kolegów:
I miejsce- Alicja Łętowska, kl. V - „ Dorośli są zamyśleni”
II miejsce – Dawid Klepajczuk ,kl. IV – „Hipopotam”
III miejsce – Jakub Wirżyk,kl. IV - " Trudny rachunek"
- wyróżnienie – Aleksandra Krzak, kl. IV –„Bąk”.
Na koniec uczniowie zostali zapoznani z SU na kolejne miesiące pracy. Rok 2015 jest Rokiem Jana Pawła II, Jana Długosza i Teatru Polskiego. Marzec będzie poświęcony Teatrowi, kwiecień naszemu kronikarzowi Janowi Długoszowi i wtedy odbędzie się w szkole Międzyszkolny Konkurs Historyczny, a w maju tradycyjna już szkolna pielgrzymka pod pomnik Jana Pawła II.
Aktualności
" Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy"
Profilaktyka lepsza niż leczenie!
W ramach programu profilaktycznego realizowanego projektu PL07 pn. „Rozwój opieki perinatalnej w podregionie szczecińskim – poprawa jakości i dostępności usług medycznych oraz profilaktyka” dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego, 2 marca odbyło się w szkole spotkanie z lekarzem medycyny zorganizowane przez Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Zdroje" w Szczecinie. W trakcie spotkania przybliżona została idea szczepień przeciwko wirusowi HPV (szczepionka chroni przez rakiem szyjki macicy) dziewczynek urodzonych w latach 2002, 2003 i 2004. Jednocześnie poinformowano rodziców o możliwosci wykonania szczepienie nieodpłatnie na terenie gimny Chojna.
W lesie
Dnia 24 lutego dzieci z klas 0 – III wraz z wychowawcami wybrały się do lasu. Wyprawa do paśnika, w celu sprawdzenia w jaki sposób zwierzęta przetrwały zimę, wzbudziła u dzieci duże zainteresowanie.
Po drodze dzieci słuchały ciekwaych opowiadań pana Leśniczego o lesie i jego mieszkańcach. Mogły szukać oznak wiosny. Na dzieci czekała niespodzianka w postaci ogniska, kiełbasek i gorącej herbaty. Dodatkową atrakcją dla dzieci było otrzymanie kolorowanek pod tytułem: “Czym zajmują się myśliwi?”
Pracownikom Nadleśnictwa w Chojnie, panom: Czesławowi Jesiołowskiemu i Waldemarowi Jakubiszynowi dziękujemy za miłe przyjęcie oraz ciekawą lekcję przyrody, dzięki której dzieci lepiej poznały pracę leśniczego oraz zwierzęta naszych lasów. Pani Ewie Wysockiej, z której współpracujemy od lat, gorąco dziękujemy za umożliwienie naszego wyjazdu do lasu i zorganizowanie w nim pobytu.
Dzień, nie tylko kota.
Na 17 lutego przypada Światowy Dzień Kota, który w Polsce obchodzony jest od 2006r. Święto ma podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los. W tym dniu organizuje się wszelkiego rodzaju akcje charytatywne, których celem jest pomoc bezdomnym zwierzętom.
Uczniowie naszej szkoły pamiętając o zwierzętach opuszczonych, bezpańskich przeprowadzili akcję zbiórki karmy z przeznaczeniem dla zwierząt ze schroniska w Szczecinie. Szkoła od lat współpracuje z tą placówką.
Ten dzień urozmaiciła wystawa zdjęć ulubieńców naszych uczniów, w których znalazły się nie tylko koty, ale rownież psy i chomiki, a uczniowie kalsy III pod kierunkiem wychowawczyni przygotwali krótką inscenizację.
16 lutego 2015 roku uczniowie klas O-III naszej szkoły uczestniczyli w prelekcji profilaktycznej „ Jak bezpiecznie korzystać z prądu?”. Podczas spotkania uczyły się bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych. Poznały różne sposoby radzenia sobie w sytuacjach zagrażających ich zdrowiu, a przede wszystkim utrwaliły zasady wzywania pomocy wykorzystując numer alarmowy 112.
13 lutego w szkole kontynuowany był Dzień św. Walentego. Członkowie samorządu Uczniowskiego przygotowali na przerwy muzykę z najbardziej znanymi piosenkami o miłości. Roztrzygnięto konkurs na: " Walentynkowe serce". Skierowny był on do chłopców. NIektózry wykaazali się pomysłowością i nawet upiekli różówy tort w kształcie serca. Nagrodzono trzech chłopców: Sławomira Gutowskiego - kl. V, Kamil Czubika - kl.0, Jakuba Jaza- kl.0. Wyróżniono dwóch: Piotra Kulika- kl. V i Jakuba Wirżyka - kl. IV Dziewczęta wzięły udział w konkursie na wiersz walentnkowy. Wybór był dość trudny ze względu na ilość napisannych utworów. Nagrodzono: Agatę Wandulską - kl. VI, Maję Szeptycką - kl. IV, Aleksandrę Krzak- kl. IV, Zuzannę Szuszkiewicz- kl. IV. Wyróżniono: Roksanę Szurgocińską- kl. I, Wanesę Popławską, kl. I, Martynę Pilip, kl. IV, Amelię Pomorską - kl. IV, Dżesikę Gajowską- kl VI i Zuzannę Galicką- kl. IV.
Rozdano również Walentynki zebrane wcześniej przez " walentynkową pocztę".
Przez żołądek do serca.
Czy można połączyć obchody Tłustego czwartku z Walentynkami?Samorząd Uczniowski postanowił połączyć dwie imprezy w jedną. W czwartek odbyła się w szkole walentynkowa zabawa taneczna pod hasłem: " Przez żołądek do serca". To dość znane powiedzenie. Szczególnie lubiane przez nasze babcie, które bardzo chętnie je stosują podsuwając swoim wnukom smaczne kąski. W szkole do serca dzieci trafiły pyszne, lukrowane pączki ku uczczeniu dnia Tłustego czwartku. Taką niespodziankę przygotowała dla uczniów Rada Rodziców w myśl jednego z przesądów, który mówi, że jeśli ktoś w Tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka - w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.
SU potrzymał miłą atmosferę poprzez przeprowadzenie licznych konkursów i zabaw tanecznych związanych ze zbliżającymi się Walentynkami. Było również wspólne śiepwanie piosenek. W tej zabawowej atmosferze uczestniczyła cała społeczność szkolna (wrazz uczniami ze Szkoły Filialnej w Lisim Polu). Uśmiechnięte twarze dzieci świadczyły o wspaniałej zabawie.
WIELKI SUKCES !!!
10 lutego 2015 roku w sali sportowej w Widuchowej odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Mini Piłkę Siatkową dziewcząt i chłopców szkół podstawowych zorganizowne przez Młodzieżowy Ośrodek Sportowy w Gryfinie.
Zawody zakończyły się dużym sukcesem dla naszej szkoły.
W kategorii dziewcząt nasza drużyna, bez przegranego meczu, zajęła I miejsce. Tym samym po raz pierwszy w historii szkoły, dziewczęta awansowały do rozgrywek na szczeblu regionalnym. Drużyna w drodze o zwycięstwo pokonała reprezentantki ze szkół z Gryfina, Bani, Widuchowej, Morynia (wielokrotny zwycięzca tych rozgrywek).
Nie mniejszy sukces osiągnęła drużyna chłopców. Zespół zaprezentował się bardzo dobrze i zajął II miejsce w rozgrywkach.
Sukces uczniów szkoły w Nawodnej był wynikiem solidnej i systematycznej pracy zawodników, zawodniczek oraz nauczyciela wychowania fizycznego.
Drużyny występowały w składzie:
- dziewczęta: Agata Wandulska, Klaudia Hrycaj, Kaja Gajowska, Dżesika Gajowska, Natalia Banucha, Karolina Krzemińska, Jowita Piorun, Aleksandra Kołoszyc, Aleksandra Michalczyszyn, Alicja Łętowska, Paulina Stefańska;
- chłopcy: Marek Petryniak, Jakub Sobczak, Jakub Baczkowski, Kamil Dymarkowski, Piotr Kulik, Mariusz Madej, Piotr Szatan, Jakub Kacprzak.
Zawodniczkom życzymy powodzenia w dalszym etapie rozgrywek, o których poinformujemy wkrótce.
„Jeśli się chce coś znaleźć, trzeba po prostu szukać (…).
Jeśli się chce coś znaleźć, trzeba po prostu szukać (…).R. 4)
Już kilka lat temu nauczyciele szkoły w Nawodnej zainicjowali noce spotkania z książką. Jednak we współczesnym świecie pomysłowość szkoły nie może ograniczać się do prostych rozwiązań.
Jak trudno walczyć dzisiejszej książce z multimediami, wie każdy nauczyciel języka polskiego. Dzieci są zauroczone obrazem na ekranie, ale czytanie lektur nie musi być nudne. Można wykorzystać kadry filmowe i stronicy książki, aby osiągnąć cel edukacyjny. Nietypowy sposób „przerabiania” lektury zaproponowała swoim uczniom p. Agnieszka Łętowska
„Hobbit - czyli tam i z powrotem”- tej lektury uczniowie klasy VI nie zapomną przez długie lata… Podczas nocnej przygody z książką dzieci czytały fragmenty książki, a następnie porównywały jej treść z ekranizacją powieści. Ta forma spotkała się z wielkim entuzjazmem uczniów.
Nastój stworzony przez uczestników nocnego spotkania z Hobbitem był trafnie dobrany. Przez kilka chwil uczniowie mogli przenieść się w inny świat stworzony przez wieczorową porę- tu zadziałała magia Tolkiena. Uczestnicy nocnego omawiania lektury odnaleźli odpowiedź na zagadkę zadaną przez Bilba:
„Pudełko bez zawiasów, klucza ani wieka,
A przecież skarb złocisty w środku skryty czeka.”Po nocy pełnej podróży w świecie sennych marzeń uczniowie samodzielnie przygotowali śniadanie. Tym razem były to naleśniki i racuchy z jagodami ( w ramach programu wychowawczego klasa raz w miesiącu samodzielnie przygotowuje śniadanie, a potem podczas degustacji rozmawia na wybrane tematy). Tak pozytywnie nastrojeni uczniowie z ochotą rozpoczęli nowy dzień szkolnych przygód…
Bezpieczny Internet
Dzień Bezpiecznego Internetu ( DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004. Ma na cele przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W ty roku obchodzony jest 10 lutego, a wszystkie związane z nim działania realizowane sa pod hasłem: " Razem tworzymy lepszy inetrnet".
W tym dniu uczniowie obejrzeli kreskówki „Owce w sieci”. Ich celem jest edukacja na temat zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z Internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii. Opowieści odzwierciedlają współczesną kulturę dziecięcą i młodzieżową, obecny styl życia. Zakończenie każdej bajki zawiera morał, mówiący jak uniknąć zagrożeń związanych z użytkowaniem Internetu.
PLAN LEKCJI II SEMESTR / ROK SZKOLNY 2014/2015
LP
GODZINY ZAJĘĆ
KLASA I
KLASA II
KLASA III
KLASA IV
KLASA V
KLASA VI
Martyna
PONIEDZIAŁEK
1
8.00-8.45
ed. wczesno.
p.Pasternak
ed. muzyczna
p. Momot
ed. muzyczna
p. Momot
wf
p.Łągiewczyk
j. polski
p. Łętowska
matematyka p.Bory
2
8.55-9.40
ed. wczesno.
p.Pasternak
ed. wczesno.
p. Momot
ed. wczesno.
p.Ziemecka
matematyka p.Bory
wf
p.Łągiewczyk
j. polski
p. Łętowska
3
9.50-10.35
ed. wczesno.
p.Pasternak
ed. wczesno.
p. Momot
ed. wczesno.
p.Ziemecka
j.angielski
p.Bekierska
matematyka p.Bory
wf
p.Łągiewczyk
j. polski
p. Łętowska
4
10.45-11.30
wf
p.Pasternaked. wczesno.
p. Momot
ed. wczesno.
p.Ziemecka
j. polski
p. Łętowska
j.angielski
p.Bekierska
przyroda
p.Bory
-
5
11.50-12.35
KN-
zaj.rozwijająceKN-
zaj.rozwijająceKN-zaj.rozwijające
reedukacja
KN- matematyka
historia
p. Łętowska
j.angielski
p.Bekierska
6
12.45-13.30
ŚWIETLICA (J.Momot)
KN-koło.artyst. (A.Łętowska)
reedukacja/
KN-koło.artyst. (A.Łętowska)
j.angielski
p.Bekierska
matematyka p.Bory
7
13.35-14.20
KN- chór (J.Momot)
plastyka
p. Kalarus
historia
p. Łętowska
WTOREK
1
8.00-8.45
ed. wczesno.
p.Pasternak
wf
p. Momot
wf
p. Momot
j.angielski
p.Bekierska
matematyka p.Bory
j. polski
p. Łętowska
2
8.55-9.40
ed. wczesno.
p.Pasternak
ed. wczesno.
p. Momot
ed. wczesno.
p.Ziemecka
przyroda
p.Bory
j. polski
p. Łętowska
j.angielski
p.Bekierska
3
9.50-10.35
wf
p.Pasternak
ed. wczesno.
p. Momot
ed. wczesno.
p.Ziemecka
j. polski
p. Łętowska
j.angielski
p.Bekierska
matematyka p.Bory
4
10.45-11.30
ed. wczesno.
p.Pasternak
zaj.komp.
p.Momot
zaj.komp.
p.Momot
j. polski
p. Łętowska
religia
p.Maślanikwf
p.Łągiewczyk
przyroda
p.Bory
5
11.50-12.35
KN-
zaj.rozwijającereligia
p.Maślanikreligia
p.Maślanikwf
p.Łągiewczyk
przyroda
p.Bory
zaj.komp.
p.Bekierska
j. polski
p. Łętowska
6
12.45-13.30
ŚWIETLICA (A.Pasternak)
KN-
j.angielskiwf
p.Łągiewczyk
religia
p.Maślanikmatematyka p.Bory
7
13.35-14.20
plastyka
p. Kalarus
wdż
p.MaślanikŚRODA
1
8.00-8.45
ed. wczesno.
p.Pasternak
ed. wczesno.
p. Momot
ed. wczesno.
p.Ziemecka
godz.wych.
p.Łągiewczyk
matematyka p.Bory
godz.wych.
p.Łętowska2
8.55-9.40
ed. wczesno.
p.Pasternak
ed. wczesno.
p. Momot
ed. wczesno.
p.Ziemecka
zaj.komp.
p.Bekierska
przyroda
p.Bory
j. polski
p. Łętowska
3
9.50-10.35
ed. wczesno.
p.Pasternak
ed. wczesno.
p. Momot
ed. wczesno.
p.Ziemecka
historia
p. Łętowska
zaj.komp.
p.Bekierska
przyroda
p.Bory
4
10.45-11.30
j.angielski
p.Bekierska
wfj
p. Momot
wf
p. Momot
zaj.techniczne
p.Maksymiukhistoria
p. Łętowska
matematyka
p.Bory5
11.50-12.35
religia
p.Maślanikj.angielski
p.Bekierska
j.angielski
p.Bekierska
matematyka p.Bory
zaj.techniczne
p.Maksymiukhistoria
p. Łętowska
6
12.45-13.30
religia
p.Maślanikj. polski
p. Łętowska
zaj.techniczne
p.Maksymiukmatematyka
p.Bory7
13.35-14.20
KN-koło artystyczne (A.Łętowska)
reedukacja
plastyka
p. Kalarus
CZWARTEK
1
8.00-8.45
wf
p.Pasternakj.angielski
p.Bekierska
j.angielski
p.Bekierska
j. polski
p. Łętowska
godz.wych.
p.Borymuzyka
p. Momot
2
8.55-9.40
ed. wczesno.
p.Pasternak
wf
p. Momot
wf
p. Momot
matematyka
p.Boryj. polski
p. Łętowska
j.angielski
p.Bekierska
3
9.50-10.35
ed. wczesno.
p.Pasternak
ed. wczesno.
p. Momot
ed. wczesno.
p.Ziemecka
j.angielski
p.Bekierska
j. polski
p. Łętowska
matematyka p.Bory
4
10.45-11.30
zaj.komp.
p.Pasternaked. wczesno.
p. Momot
ed. wczesno.
p.Ziemecka
przyroda
p.Bory
j.angielski
p.Bekierska
wf
p.Łągiewczyk
j. polski
p. Łętowska
5
11.50-12.35
j.angielski
p.Bekierska
ed. wczesno.
p. Momot
ed. wczesno.
p.Ziemecka
wf
p.Łągiewczyk
przyroda
p.Bory
j. polski
p. Łętowska
zaj.techniczne
p.Zatorska
6
12.45-13.30
ŚWIETLICA (A.Pasternak)
muzyka
p. Momot
wf
p.Łągiewczyk
KN-matematyka (E.Bory)
7
13.35-14.20
ŚWIETLICA (A.Pasternak)
plastyka
p. Kalarus
KN-SKS
PIĄTEK
1
8.00-8.45
ed. wczesno.
p.Pasternak
religia
p.Maślanikreligia
p.Maślanikmatematyka
p.Borymuzyka
p. Momot
j. polski
p. Łętowska
2
8.55-9.40
ed. wczesno.
p.Pasternak
ed. plast.
p. Momot
ed. plast.
p. Momot
religia
p.Maślanikmatematyka
p.Boryj. polski
p. Łętowska
3
9.50-10.35
ed. wczesno.
p.Pasternaked. wczesno.
p. Momot
ed. wczesno.
p.Ziemecka
przyroda
p.Bory
j. polski
p. Łętowska
religia
p.Maślanik4
10.45-11.30
religia
p.Maślaniked. wczesno.
p. Momot
ed. wczesno.
p.Ziemecka
j. polski
p. Łętowska
wf
p.Łągiewczyk
matematyka
p.Bory5
11.50-12.35
ŚWIETLICA (J.Momot)
wf
p.Łągiewczyk
religia
p.Maślanikprzyroda
p.Bory
6
12.45-13.30
ŚWIETLICA (J.Momot)
KN-koło taneczne (B. Maślanik)
wf
p.Łągiewczyk
Dziwne święto
Pewnie nie każdy wie, że w dniu 7 stycznia obchodzony jest Dzień Dziwaka. Wyjątkowość tego dnia polega na tym, że każdy Dziwak to dziś odrębne zjawisko. Każde zjawisko tego typu zasługuje na uwagę, a każdy stan dziwactwa należy rozpatrywać indywidualnie Święto DZIWNE, aczkolwiek uniwersalne i przyjemne, bo każdy z nas ma swoje skrywane nieraz dziwactwa...
Skąd wzięło się to święto? Zapoczątkował je profesor psychologii społecznej na uniwersytecie Stanforda w Kalifornii, Philip Zimbardo. Zyskał on światowy rozgłos w ten sposób, że swego czasu zorganizował na uniwersytecie deviant day (dzień dziwaka). Tego dnia studenci otrzymali polecenie, by ubrać się w głupie stroje, a także by głupio się zachowywać. Również profesor prowadził wykłady przebrany w perukę i sukienkę. Dodatkowo w trakcie wykładu nakładał kolczyki i malował usta szminką. Cała to otoczka miała dodać eksperymentowi „naukowości". Eksperyment dał podobno wstrząsające rezultaty. Amerykańscy studenci na własnej skórze mogli odczuć, co znaczy konformizm.
Dziwak, to również ekscentryk. Jest to osoba jak każda inna, ale swymi indywidualnymi predyspozycjami oraz cechami chce się wyróżnić z szarego tłumu. Przeciętny Dziwak posiada odrębny, znany tylko sobie światopogląd. Ma również własny i niepowtarzalny gust.
Nie zapominajmy zatem, że Dziwacy są wśród nas. Wśród tych, których spotykamy codziennie. Szczypta tolerancji i poszanowania „odmienności dziwaków" przyda się każdemu z nas.W naszej szkole, w wyniku długiej przerwy świątecznej, dzień ten obchodzony był w czwartek -15 stycznia. Chętni ucznioiwe przyszli przeprani w dziwne stroje. Samorząd Uczniowski przygotował informacje na temat tego święta, które zostały przedstawione uczniom. Alicja wyszukała ciekawostki na temat “ dziwactw” róznych znanych i sławnych osób, a uczniowie wzięli udział w dziwacznych konkurasch, np.: najdłuższy język, męski konkurs na damskie fryzury. W niektórych klasach uczniowie prowadzili zajęcia zamiast nauczycieli, a nauczyciele byli uczniami.
To była całkiem udany dziwny dzień.
" Nasi kochani dziadkowie"
17.01.2915 r. w szkole odbył się konkurs recytatorski „Nasi kochani dziadkowie”. Udział wzięli w nim uczniowie klas 0-III. Były to eliminacje szkolne do konkursu gminnego, który odbędzie się 5 marca 2015 w Centrum Kultury w Chojnie. Do konkursu zakwalifikowali się: Kacper Klimczak, Antonina Łętowska, Wanesa Popławska, Filip Juzyszyn, Ignacy Bednarz, Oliwia Purczyńska.
Uczniowie klas 0 - I
Uczniowie klas II - III
Dziadkom i Babciom
16.01.2015 r. naszą szkołę odwiedzili dziadkowie z okazji zbliżającego się ich święta. Wychowankowie oddziału przedszkolnego przygotowali część artystyczną, Dziadkowie otrzymali dyplomy Super Babci i Super Dziadka… ,a nawet Super Prababci. Dzieci wręczyły zaproszonym gościom własnoręcznie wykonane prezenty i kwiatki, natomiast rodzice dzieci przygotowali poczęstunek.
Wspólnej biesiadzie towarzyszyły tańce i śpiew.
Siatkarski sukces
13 stycznia 2015r. na hali sportowej w Nawodnej odbyły sie Mistrzostwa Rejonu w Mini Piłce Siatkowej Dziewcząt i Chłopców. W zawodach wzięły udział drużyny z Bań, Stołecznej, Nawodnej i Krzymowa. W obu kategoriach wiekowych bezkonkurencyjni okazali się nasi uczniowie, którzy bez żadnego przegranego meczu awansowali do rozgrywek powiatowych.
Skład zwycięskich drużyn był nastepujący:
DZIEWCZĘTA: CHŁOPCY:
-
Agata Wandulska 1. Marek Petryniak
-
Kaja Gajowska 2. Jakub Sobczak
-
Dżesika Gajowska 3. Jakub Baczkowski
-
Klaudia Hrycaj 4. Michał Liput
-
Alicja Łętowska 5. Piotr Kulik
-
Paulina Stefańska 6. Piotr Szatan
-
Jowita Piorun 7.Mariusz Madej
-
Natalia Banucha 8. Kamil Dymarkowski
-
Karolina Krzemińska
-
Jasełka w szkole filialnej
Święta Bożego Narodzenia otacza szczególna aura, której wszyscy oczekujemy. Ich wyjątkowość nie wynika jedynie z atmosfery przygotowań świątecznych, czy zapachu choinki. Wyjątkowość tych Świąt polega również na tym, że pozwalamy, by w trakcie ich trwania czas płynął wolniej, bez pośpiechu i hałasu codzienności.
W naszej szkole świątecznie zrobiło się już 18 grudnia. Spotkanie opłatkowe poprzedziło wystawienie Jasełek, przygotowane przez uczniów naszej szkoły, pod kierunkiem p. katechetki Beni Maślanik.
Po raz kolejny mogliśmy wspólnie przeżyć historię Marii i Józefa, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajence. Jednak to właśnie do nich i małego Jezuska przybyli pasterze i trzej mędrcy by złożyć pokłon i dary.
Całość przedstawienia ukazująca scenki z życia Dzieciątka, pasterzy i mędrców, aniołów
i gwiazdeczek przeplatana była kolędami i pastorałkami. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów i rodziców zaowocowało wspaniałym spektaklem, który wywarł duże wrażenie i poruszenie wśród zgromadzonej publiczności. Dzieci prezentując swoje umiejętności i zdolności artystyczne miały jednocześnie możliwość uczestniczenia
w pięknej polskiej tradycji.
Łamanie się opłatkiem, wspólne życzenia i śpiew kolęd wpłynęły na doniosłość świątecznej atmosfery. Było uroczyście, miło i przyjemnie.
AKCJA H2O - to jest TO!
Akcja promocyjna H2O to przedsięwzięcie, którego celem jest podniesienie świadomości ekologicznej dzieci ze szkół podstawowych w zakresie oszczędzania zasobów wodnych poprzez wyposażenie 200 szkół podstawowych w zestawy materiałów dydaktycznych, dzięki którym lekcje na temat oszczędzania wody będą inspirujące i ciekawe. Szeroko zakrojona akcja promocyjna wśród szkół podstawowych w całej niemal Polsce spowoduje, większą świadomość kadry dydaktycznej na temat problemu zasobów wód słodkich w Polsce, a tym samym pozwoli na poszerzenie wiedzy uczniów.
Nasza szkoła zgłosiła się do tej akcji. Jako jedna z pierwszych otrzymała pomoce dydaktyczne. Będą one wykorzystywane na wszystkich etapach edukacyjnych. Koordynator akcji w szkole zaplanował cykl wydarzeń towarzyszących związanych z szerzeniem wiedzy na temat zasobów wodnych.
Akcja H2O jest organizowana przez Ministerstwo Środowiska.
Barbórka
Dzień Górnika zwany inaczej Barbórką, to jedno z najważniejszych świąt na Śląsku, ale bardzo popularne również w pozostałych regionach naszego kraju, a to za sprawą patronki Górników- św. Barbary.4 grudnia górnicy ubrani są w swoje galowe mundury, których najbardziej rozpoznawalnym elementem jest górnicze czako. Chcąc przybliżyć uczniom pracę górników naszą szkołę odwiedzili zaproszeni górnicy z naszego rejonu: Bielinka, Ognicy i Golic. Kopalnie reprezentowali:p. Andrzej Muzio – Bielinek, p. Grzegorz Stachewicz – Ognica, p. Grzegorz Kralski – Golice oraz emerytowany górnik koplani miedzi w Polkowicach – p. Roman Mazierski. Był to czas do wspólnych obchodów tego święta . Uczniowie oddziału przedszkolnego pod opieką pani Bożeny Kalarus przygotowali część artystyczną. Uroczystość uświetniły występ starszych uczniów. Nie zabrakło łez wzruszenia podczas opowieści o trudach górniczej pracy. Dzieci dobrze przygotowały się do świętowania. Zapoznaly się z lokalizacją i zakresem pracy górniczej w okolicznych kopalniach. Zdobyły informacje o tradycjach, strojach i przysłowiach górniczych. Zadawały pytania na temat pracy górników, na które otrzymywały wyczerpujące informacje. W dniu przybycia gości miały na głowach własnoręcznie wykonane czako. Na zakończenie otrzymały od górników “ Mikołajkowy” kosz niespodzianek z czarną, słodką czekoladą. Zainteresowanie dzieci pracą górnika oraz słowa wdzięczności ze strony gości, będą motywacją do kontunuowania obchodów tego święta w kolejnych latach.
XIV Konkurs Wiedzy o Regionie
27 listopada 2014 r. w Szkole Podstawowej im. Olimpijczyków Polskich w Krzymowie odbyła się XIV edycja Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Regionie „Ziemia Chojeńska, moja mała ojczyzna”. Od trzymastu lat bierzemy w nim udział i tak też było w tym roku. Naszą szkołę reprezentowała drużyna złożona z trzech uczniow klas IV-VI: Maja Szeptycka, kl. IV, Alicja Łetowska, kl. V, Marek Petryniak, kl. VI. Jako szkoła zajęliśmy III miejsce. Indywidualnie w kategorii klas V, I miejsce zajęła Alicja Łętowska.
XV Konkurs Literacki
XV Konkurs Literacki „ Rymy dla nauczyciela”, organizowany przez Szkołę Podstawową im. Wspólnej Europy w Nawodnej, w tym roku przebiegał pod hasłem przewodnim. Jego rozstrzygnięcie odbyło się w listopadzie, a nagrody zostały wręczone w grudniu, tak jak w poprzednich latach, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnie.
Konkurs nadal cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. W tegorocznej edycji wzięło w nim udział 72 uczniów ze Szkół Podstawowych z gminy Chojna: Brwice, Chojna, Grzybno, Krzymów, Nawodna. Tradycyjnie przebiegał on w dwóch kategoriach wiekowych I-III i IV – VI.
Każdy wiersz opatrzony był pseudonimem. Jury w składzie: Dorota Dobak – Hadrzyńska, Eugenia Hajduk, Teresa Błońska, Ewa Zatorska wyróżniło utwory następujących uczniów:
Klasy I- III:
-
I miejsce – Marlena Szelążek ( Marlen )- „ Kwiatki dla Beatki” - SP Brwice
-
II miejsce – Hann Jońca ( Niki ) - „ Dla Nauczyciela” - SP Grzybno
-
III miejsce – Julia Barylska ( Julbar) - „ Rymy dla nauczyciela”- SP Chojna
-
wyróżnienie – Borys Jaworski ( Kliper) - „ Dzień Nauczyciela”- SP Chojna
-
wyróżnienie – Nataniel Żytkowiak ( Nynek ...) - „ Nasza Pani” - SP Brwice
Klasy IV-VI:
-
I miejsce – Zuzanna Lorenc „ Fraszka na lekcję” - SP Krzymów
-
II miejsce – Michał Bosy ( Boss1234 ) - „ Lekcja WF-u” -SP Chojna
-
III miejsce – Kaja Dębczyńska *** - SP Nawodna
-
wyróżnienie: Kinga Urbaniak ( Kiniusia xD ) - „ Nasza Pani” - SP Brwice
-
wyróżnienie: Bartosz Juszczyk ( Młody) - „ Pani Bernadeta” - SP Brwice
-
wyróżnienie: Adriana Szot „ Szkoła” - SP Krzymów
Był to ostatni konkurs pod hasłem „ Rymy dla Nauczyciela”. Od przyszłego roku będzie to Konkurs Literacki dla uczniów szkół podstawowych. Rozwinie to znacznie zakres tematyczny przyszłych konkursów.
Wiersze laureatów:
***
Czasem się zastanawiam, co by było bez szkoły.
Czy każdy dzień byłby wtedy wesoły?
Czy świat byłby lepszy, a kwiaty tańczyły?
Czy ludzie by byli dla siebie mili?
Tak myślę tylko rano, o szóstej trzydzieści,
gdy słysze z radia dobre wieści.
Chętnie bym sobie wtedy pospała,
tak jak wtedy, gdy byłam mała.
Ale idę do szkoły,
to nieprawda, ze ucza się w niej matoły.
Mam świetnych nauczycieli,
co chyba już cały świat widzieli.
Dziękuję im za jedynki, nagany,
bo przez nauczycieli też jestem wychowany.
Dziękuję za to, że nam pomagają,
za to, że noce zarywają.
Dziękuję im za miłe słowa, zaufanie,
dziękuję za nauczanie.
Kaja Dębczyńska
„ Fraszka na lekcję”
Gdy lekcja w klasie trwa,
Dziecko liczy raz, dwa.
W końcu dzwonek dzwoni,
Więc dziecko czasu nie trwoni.
Idzie do domu
i uczyć się nie ma komu.
I tak do końca wakacji,
W szkole jest wiele takich akcji!
„ Kwiatki dla Beatki”
Nasza Pani Beatka,
Zasluduje na kwiatka.
Nie wiem czy o tym wiecie,
ale jest najlepsza na całym świecie.
Matematykę zna doskonale,
błędów ortograficznych nie robi wcale.
Umie tez śpiewać jak słowik ładnie,
tłumaczyć potrafi nam wszystko dokładnie.
Choć czasem ciężko nam wszystko zrowumieć,
Pani Beatka sprawia, że potrafimy umieć!
-
Archiwum Aktualności