Nasza szkołaj bierze udział w programie partnerskim Comenius- Mambo -MAgical Music BOx, który rozpoczął się 1 sierpnia 2012r, a zakończy 31 lipca 2014r.
Program nastawiony jest na uatrakcyjnienie zajęć w szkole i form spędzana czasu wolnego oraz integrację społeczności szkolnej: uczniów, rodziców i nauczycieli. Środkiem do osiągnięcia tego celu ma być muzyka. Pozwoli ona na rozwój talentów, osobowości i samorealizację uczniów.
W projekcie biorą udział cztery szkoły :
-Lødderup Friskole – Nykøbing Mors,DENMARK,
-Erdoğan Ilköğretim Okulu – Bursa, TURKEY,
-Cpedнo Oбщooбpaзobateлнo Училищe„ Bacил Лebckи”- Dolni Chiflik/Varna,BULGARIA
-my.
Uczniowie tych szkół poznają kulturę państw partnerskich: piosenki, tańce i instrumenty muzyczne, charakterystyczne dla danego kraju. Odwiedzą siebie nawzajem w ramach wymiany młodzieży.
Współpraca umożliwi również kształcenie znajomości języka angielskiego i umiejętności posługiwania się nim na co dzień, poniewaz w tym języku uczniowie komunikuja się ze sobą.
Jednym z elementów programu jest śpiewanie piosenek. Uczniowie wszytskich klas szkoły w Nawodnej, każdego miesiąca spotykają się i prezentują przygotowane przez siebie piosenki o określonej tematyce. W październiku były to piosenki o jesieni, w listopadzie – patriotyczne, a w grudniu będą kolędy i pastorałki. Tematykę pozostałych miesięcy poznamy później.
Oprócz udziału w projekcie Comenius, uczniowie szkoły nadal pracują z programem eTwinning – Europejska współpraca szkół. Konktynuują współpracę ze szkołami C.R.A. Montearagon z prowincji Huesca w Aragonii na północy Hiszpanii, w których skład wchodzi pięć szkół z miejscowości: Chimillas, Sietamo, Fananas, Tierz, Angues. Rozpoczęli ją w ubiegłym roku szkolnym. Teraz przygotowali prezentację o jesieni. Stworzyli slownik polsko-angielski ze słownictwem poświęconym jesieni. Wykorzystali do tego zdjęcia i prace zrobione przez siebie.
W tym roku biorą również udział w programie” Wymiana kartek świątecznych między krajami europejskimi” wraz z piętnastoma innymi szkołami z różnych państw europejskich. W ramach projektu uczniowie wykonują kartki świąteczne przedstaiwające polskie tradycje i obyczaje z życzeniami w języku polskim, a następnie pocztą tradycyjną wysyłają je do partnerów. 23 listopada jest dniem wysyłania kartek bożonarodzeniowych.