• Podziękowanie.

• Otrzymaliśmy oficjalne podziękowanie za wsparcie nauki naszej adoptowanej uczennicy z Kenii- Wangari Leitore, zwanej "Wandzią". Dzięki nam może ona kontynuować swoją naukę.
            Serdecznie dziękujemy wszystkim za każdy datek.

• Pierwszy Dzień Wiosny

• Dzisiaj, wspólnie z uczniami z Ukrainy, przywitaliśmy Wiosnę. Czas spędzony w szkole minął bardzo szybko. Młodsi uczniowie obejrzeli inscenizację „Bazyliszka” przygotowaną przez klasę V. Wykonali ekologiczną Marzannę i barwnym korowodem przeszli na plac zabaw
            w Garnowie, gdzie świętowali przy wiosennym ognisku.

Starsi uczniowie rozegrali wiosenny mecz, posadzili pierwsze kwiaty, pletli zielone wianki, które były wiosenną ozdobą i spalili Marzannę na ognisku.

• "Znajdź swoją pamiątkę rodzinną i opisz jej historię"

• Kuratorium Oświaty w Szczecinie przekazało do szkoły antologię z pracami laureatów II edycji konkursu pt. "Znajdź pamiątkę rodzinną i opisz jej historię". W publikacji znalazła się praca laureata naszej szkoły- Gabriela Foremnego.

• DLA RODZICÓW

• 24 lutego 2022 r. agresja Rosji wobec Ukrainy eskalowała do wymiaru otwartych działań zbrojnych. W polskim społeczeństwie wciąż obecne są wspomnienia oraz konsekwencje wojny.

Niepokojące informacje z mediów, udostępniane zdjęcia uruchamiają w umysłach pełne przemocy obrazy i idące za nimi skojarzenia. Także te, które mózg zapamiętał w kontekście oglądanych filmów czy wysłuchanych rodzinnych historii. W tej nieprzewidywalnej i pełnej niepokoju codzienności, są z nami dzieci i młodzież.

Emocje idące za naszymi myślami są przez młodych ludzi wyczuwane, nawet jeśli ich nie wypowiadamy. Są to naturalne mechanizmy, mające wzmacniać u nich szanse na przetrwanie i umożliwiać dobrą orientację w środowisku.

Co możemy zrobić jako rodzice?

• dzielić się, jakie sami odczuwamy emocje, z czego one wynikają;
            • dbać o możliwy do osiągnięcia stan równowagi, mieć uważność na własną emocjonalność;
            • rozmawiać o tym, jakie informacje docierają do naszych dzieci i w jaki sposób młodzi na nie reagują (czy potrzebują tylko obecności, naszego wysłuchania, więcej informacji);
            • dostosowywać sposób rozmowy z dzieckiem do jego wieku i gotowości na trudne informacje;
            • pokazywać obszary, na które my i dziecko mamy wpływ;
            • wspólnie szukać sposobów na radzenie sobie z trudnymi emocjami, myślami, dbaniem o ciało;
            • być dostępnym dla dziecka i otwartym na słuchanie, kontakt;
            • szukać sposobów na zaangażowanie się w pomoc (np. finansowe organizowane przez m.in. Polską Misję Medyczną, Polską Akcję Humanitarną czy Polski Czerwony Krzyż).

Zachęcamy do wysłuchania nagrania z cyklu „Codziennik rodzica” udostępnionego na kanale YouTube w dn. 24 lutego 2022 r. przez promującą Rodzicielstwo Bliskości psycholog Karlę Orban, która zaprosiła dr Jagodę Sikorę i psycholog Paulinę Kopeć-Turecką na spotkanie „Rozmowy z dziećmi na tematy najtrudniejsze”. Tematem spotkania są sposoby radzenia sobie ze strachem wywołanym wojną w Ukrainie oraz sposoby rozmawiania i towarzyszenia dzieciom w przeżywaniu tego wydarzenia.

Źródło: