• W Bułgarii

• Od 3 do 7 marca 2014r. nauczyciele Szkoły Podstawowej w Nawodnej przybywali

w Dolnym Chifliku w Bułgarii, zgodnie z założeniami projektu– MAgical Music BOx-

Mambo” - programu Comenius – Partnerskie Projekty Szkół.

Było to już piąte spotkanie wszystkich partnerów biorących udział w projekcie, a są to szkoły

z Turcji, Bułgarii, Danii i Polski. Poprzednie cztery odbyły się w 2013roku. Pierwsze na początku stycznia w Turcji, drugie w kwietniu w Nawodnej, trzecie we wrześniu w Danii, czwarte w październiku ponownie w Nawodnej.

Pierwszego dnia po przyjeździe nauczyciele zostali powitani przez gospodarzy i zabrani do Shkorpilovci, małego miasteczku, w którym spali. Tam spotkali się wszyscy uczestnicy projektu Mambo i wspólnie spacerowali po plaży nad Morzem Czarnym.

We wtorek odbyło się spotkanie w szkole – rozpoczete od powitania chlebem i solą. Pokazano wszystkim budynek szkoły, która ma 871 uczniów. Przeprowadzony był również wywiad dla telewizji bułgarskiej - новините на БНТ2, który zostal wyemitowany 4 marca wieczorem.
          Następnie odbyło się wspólne otwarcie podczas którego prezentowano hymny wszystkich członków projektu. Każdy z uczestników prezentował swoją szkołę i swój kraj – podstawowe informacje o historii, tradycjach, kulturze i obyczajach. Potem były występy: orkiestra dęta, śpiew i taniec, zakończone wspólnym bułgarskim tańcem.

Po południu odbyła się wycieczka po Dolnym Chifliku.

W środę podczas spotkania w szkole omówiono stopień realizacji dotychczasowych zadań projektu, ustalono ostatnie wytyczne i termin końcowego spotkania w Turcji. Uczniowie z Turcji i Danii brali udział w zajęciach palstyczno-technicznych wspólnie z bułgarskimi dziećmi, a nauczyciele obserwowali prowadzone lekcje.

Następnie odbyło się spotkanie z Burmistrza gminy Dolny Chiflik, który zaprezentował atrakcje turystyczne swojego regionu.
          Po południu uczestnicy projektu udali się do małej wsi Solnik, która słynie z kultywowania tradycji i kultury bułgarskiej. Była przejażdżka bryczką, tradycyjne powitanie chlebem i solą, śpiew, tańce pokaz niektórych obyczajów, podczas których niektórzy mogli przymierzyć tradycyjne szaty. W trakcie tego spotkania próbowano potraw bułgarskiej kuchni.
          Na koniec wszyscy udali się do najstarszego kościoła prawosławnego w regionie. Jest on położony w małej wiosce - Golitsa i zbudowany został w 1331 roku.

Ostatni dzień pobytu w Bułgarii minął w Warnie, gdzie można zobaczyć piękne zabytki, takie jak: Katedralna Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy, Mauzoleum Władysława Warneńczyka, budynek opery, Muzeum Archeologiczne. Wieczorem odbyła się wspólna zabawa z nauką tańca i wręczenie certyfikatów uczestnictwa. Nauczyciele przygotowali tradycyjne potrawy bułgarskie oraz tort z logo projektu.

Ostatnie wspólne spotkanie zostało zaplanowanie na koniec czerwca w Turcji.