• W Danii

• Od 16 do 20 września 2013r. uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Nawodnej przybywali w Nykøbing Mors w Danii, zgodnie z założeniami projektu– MAgical Music BOx-

Mambo” - programu Comenius – Partnerskie Projekty Szkół.

Było to trzecie spotkanie wszystkich partnerów biorących udział w projekcie, a są to szkoły

z Turcji, Bułgarii, Danii i Polski. Pierwsze odbyło się na początku stycznia bieżącego roku w Turcji, drugie w kwietniu w Nawodnej.

Pierwszego dnia uczniowie i nauczyciele odwiedzili słynny park rozrywki – Legoland, gdzie wszyscy przyjemnie spędzili czas na zabawie.

We wtorek odbyło się spotkanie w szkole – Lødderup Friskole. Tego dnia każdy z uczestników prezentował swoją szkołę i swój kraj – podstawowe informacje o historii, tradycjach, kulturze i obyczajach. Nauczyciele z Bułgarii pokazali tradycyjny taniec narodowy i zaśpiewali piosenki w języku ojczystym. Uczniowie z Danii grali i śpiewali piosenki. Omówiono stopień realizacji zadań projektu i ustalono następne terminy.

W trakcie spotkania próbowano potraw duńskiej kuchni, uczniowie brali udział w lekcjach wspólnie z duńskimi dziećmi, a nauczyciele obserwowali prowadzone lekcje. Po południu wszyscy zwiedzali wyspę Mors i miejscowość Nykøbing, położoną w północno-zachodniej części kraju.

W środę odbyły się wycieczki po Nykøbing. Uczestnicy spotkania zwiedzili Dueholm Kloster, byłą siedzibę dawnego klasztoru, część Muzeum Historycznego Morsland- Moler Museets, gdzie można zobaczyć niesamowitą kolekcję skamieniałości, a w nich kontury ptaka, ryby lub żółwia ( najbardziej charakterystyczna), który mieszkał i zmarł w tym miejscu 55.000.000 lat temu. Byli również w ogrodzie zoologiczno-botanicznym, gdzie zwiedzający maja bardzo bliski kontakt ze zwierzętami. Wieczorem odbyła się wspólna zabawa z nauką tańca country i wręczenie certyfikatów uczestnictwa.

Ostatniego dnia pobytu w Danii wszyscy uczestniczyli w spotkaniu z burmistrzem Nykøbing Mors i zwiedzali plaże Morza Północnego. Tam zbierali duże muszle, których nie można znaleźć nad Bałtykiem. W drodze powrotnej zwiedzali miasteczko Thisted.

21 października 2013 r. do szkoły w Nawodnej przyjadą uczniowie i nauczyciele z Danii.