REGULAMIN
Regulamin uczestnictwa w projekcie:„Our national treasures through the eyes of children”("Nasze skarby narodowe oczami dzieci”)programu Erasmus+
w Szkole Podstawowej im. Wspólnej Europy w Nawodnej w latach 2018-2020
-
Cele projektu.
Celem projektu rozwój obywatelstwa europejskiego, poprzez poznawanie się nawzajem, poznanie dziedzictwa kulturowego krajów partnerskich, poznanie historii i geografii, zachowanie szacunku w stosunku do innych krajów i ich historii, lepsze zrozumienie podobieństw w kulturze, rozwój umiejętności cyfrowych.
Cele szczegółowe:
- zapoznanie się z kulturą państw partnerskich;
- rozwijanie umiejętności komunikacji w języku angielskim, zarówno w formie pisemnej, jak również w formie ustnej;
- podniesienie jakości kształcenia poprzez wymianę doświadczeń i aktywizację nauczycieli;
- promowanie wyników pracy;
- ulepszenie pracy zespołowej nad zadaniami;
- poznanie różnorodności kulturowej w Europie;
- poznanie walorów turystycznych naszych regionów;
-kształcenie przez podróże.
-
Zasada dobrowolności udziału w projekcie.
W projekcie biorą udział uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wspólnej Europy w Nawodnej. Udział uczniów w projekcie jest dobrowolny .
-
Kryteria wyboru uczniów do projektu.
O wyborze uczniów do projektu decydują następujące czynniki:
- ocena z j. angielskiego;
- ocena z historii
- ocena z geografii
- ocena z plastyki
- ocena z techniki
- ocena z informatyki
- ocena zachowania;
- możliwość goszczenia uczniów przyjeżdżających do Polski.
O liczbie uczniów biorących udział w projekcie decydują specyfika podejmowanych działań oraz kompetencje uczniów niezbędne do wykonywania zadań. Uczniowie będą przyjmowani do udziału w projekcie według kolejności zgłoszeń. O ostatecznym składzie grupy projektowej decyduje koordynator projektu w porozumieniu z innymi nauczycielami/wychowawcami oraz dyrektorem szkoły. Uczniowie muszą wywiązywać się z powierzonych zadań w wyznaczonym terminie. Przynależność do grupy projektowej wiąże się ze staraniami, zaangażowaniem i pracą uczniów na rzecz osiągania celów projektu. Do grupy projektowej należeć mogą uczniowie, pragnący rozwijać swoje umiejętności językowe (posiadają umiejętność komunikowania się w języku angielskim na poziomie podstawowym), oraz chcący rozwijać wiedzę na temat krajów partnerskich (Dania, Grecja, Hiszpania, Włochy, Słowenia). Nie wywiązywanie się z powyższych zadań oraz pogorszenie wyników w nauce i zachowaniu może skutkować skreśleniem z listy uczestników projektu. Istnieje również możliwość dołączenia ucznia do grupy projektowej w trakcie trwania projektu w sytuacji gdy ten wykazuje się dużym zainteresowaniem zagadnieniami projektowymi, chęcią do pracy, wysokimi ocenami, dobrym zachowaniem i wysoką kulturą osobistą.
-
Informacja o zgodzie rodziców na udział w projekcie.
Rodzice uczniów zaangażowanych w projekt wyrażają pisemną zgodę na udział dziecka w projekcie.
Załącznik nr 1: Oświadczenie rodziców (prawnych opiekunów) w sprawie zgody na udział dziecka w projekcie Programu Erasmus+, przetwarzanie jego danych osobowych i wykorzystanie wizerunku i twórczości przez szkołę macierzystą, szkoły partnerskie i / lub ich Narodowe Agencje.
-
Czas i formy realizacji.
W ramach wielostronnego projektu partnerskiego odbywać się będą cykliczne zajęcia pozalekcyjne prowadzone przez koordynatora lub opiekunów projektu w stałych terminach ustalonych z opiekunem lub doraźnie w miarę potrzeb. Uczniowie najczęściej będą pracować w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych (np. przed lekcjami lub po ich zakończeniu, w ferie, dni wolne od zajęć dydaktycznych). Niektóre zadania projektu mogą być realizowane na zajęciach lekcyjnych. W tym przypadku w działania projektowe zaangażowani są wszyscy uczniowie biorący udział w zajęciach, a zgoda rodziców nie jest wymagana. Uczniowie wykonują zadania związane z projektem pracując grupowo lub indywidualnie, zazwyczaj pod nadzorem nauczyciela, a w wyjątkowych sytuacjach samodzielnie. Dopuszcza się komunikację e-mailową z opiekunem celem realizacji zadań.
-
Zasady przyjmowania uczniów z zagranicy w domach.
W czasie realizacji projektu uczniowie mogą przyjmować partnerów z zagranicy u siebie w domu. Rodzice (prawni opiekunowie), którzy wyrażają chęć i gotowość przyjęcia dziecka z zagranicy, zobowiązują się, w tym pisemnie, do zapewnienia uczniowi nieodpłatnej opieki oraz niezbędnych warunków pobytu, w szczególności:
- samodzielnego miejsca do spania,
- wyżywienia,
- możliwość poznania zasad funkcjonowania polskiej rodziny, tradycji i wartości.
Przed wizytą roboczą w Polsce koordynator organizuje spotkanie z rodzicami rodzin goszczących w celu przekazania niezbędnych informacji związanych z ich obowiązkami względem ucznia-gościa ze szkół partnerskich.
Załącznik nr 2: Oświadczenie rodziców (prawnych opiekunów) dziecka przyjmujących ucznia ze szkoły partnerskiej.
-
Zasady udziału uczniów w wyjeździe zagranicznym.
Skład grupy projektowej na wyjazd zagraniczny zostanie utworzony zgodnie z kolejnością zgłoszeń uczniów do udziału w projekcie. O ostatecznym składzie grupy projektowej na wyjazd zagraniczny decydują: koordynator z innymi nauczycielami/wychowawcami oraz dyrektor szkoły.
O udziale ucznia w zagranicznej wizycie roboczej również decyduje:
- zaangażowanie w działania projektowe, starania, praca ucznia,
- terminowość wykonania prac (kiedy i na jakim poziomie wykonał kolejne zadania),
- udział w zajęciach dodatkowych,
- umiejętności informatyczne,
-znajomość języka angielskiego wystarczająca do skutecznego, samodzielnego komunikowania się,
- brak zastrzeżeń do zachowania,
- gotowość przyjęcia gości z zagranicy.
Uczeń będący kandydatem na wyjazd powinien posiadać:
- aktualny paszport lub dowód tymczasowy,
- zgodę rodziców lub prawnych opiekunów na wyjazd zagraniczny.
Załącznik nr 3: Oświadczenie rodziców (prawnych opiekunów) w sprawie zagranicznego wyjazdu dziecka w ramach programu Erasmus+(zgoda na wyjazd dziecka).
Uczeń jest zobowiązany do dostarczenia kompletu dokumentów (zgoda rodziców, karta informacyjna, itp.) w terminie określonym przez koordynatora.
Uczestnicy wyjazdu są zobowiązani do bezwzględnego przestrzegania poleceń koordynatora projektu i opiekunów.
Uczestnicy wyjazdu dostosowują się do ustalonego programu i rozkładu czasowego dnia. Uczestnicy wyjazdu przestrzegają przepisów BHP, przeciwpożarowych, kodeksu ruchu drogowego, itp.
Obowiązkiem każdego uczestnika wyjazdu jest kulturalne zachowanie, dbanie o dobre imię szkoły i kraju.
Uczestnicy nie naruszają godności uczestników reprezentujących inną kulturę, religię czy przekonania.
Jeżeli uczestnik wyjazdu wyrządzi szkody, odpowiedzialność finansową ponoszą rodzice/opiekunowie prawni.
Uczniowie biorący udział w wyjeździe są zobligowani do nadrobienia zaległości przedmiotowych zaraz po powrocie.
W czasie wyjazdu za granicę, uczniów obowiązuje regulamin szkolny, zamieszczony w Statucie Szkoły ze wszystkimi jego konsekwencjami.
Przed wyjazdem na wizytę roboczą koordynator organizuje spotkanie z rodzicami w celu przekazania niezbędnych informacji związanych z podróżą i pobytem uczniów za granicą.
W przypadku rezygnacji z wyjazdu bez podania istotnej przyczyny, rodzice ucznia pokrywają koszty związane z wydatkami poniesionymi przez szkołę na ten wyjazd.
Każdy wyjazd jest organizowany za zgodą i wiedzą organu prowadzącego szkołę, Kuratorium Oświaty w Szczecinie oraz Narodową Agencją , z maksymalnym zachowaniem bezpieczeństwa uczniów.
-
Aspekt finansowy projektu.
Podstawowe źródło dofinansowania działań projektowych to Komisja Europejska. Grant przekazany przez Agencję Narodową programu FRSE wynosi łącznie 27045 EUR. Wszystkie formy finansowania reguluje: Umowa Finansowa Programu Erasmus+ zawarta między Narodową Agencją w Warszawie a Dyrektorem Szkoły.
Dodatkowe źródła dofinansowania mogą zapewnić rodzice lub sponsorzy, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Zasady pobierania środków finansowych od rodziców:
1. Rodzice zobowiązani są do zapewnienia wyżywienia lub pokrycie jego kosztów na czas dotarcia swojego dziecka do/z rodziny goszczącej (pierwszy dzień wyjazdu i ostatni dzień wyjazdu- w przypadku braku prowiantu od rodziny goszczącej).
2. Rodzice mogą dać swoim dzieciom „kieszonkowe” na wyjazd zagraniczny na własną odpowiedzialność.
3. Jeżeli zaistnieje możliwość dodatkowego zwiedzania w czasie wyjazdu (bo uwarunkuje to lub pozwoli na to połączenie lotnicze, kolejowe lub inne), które nie jest wpisane w cele projektu, wówczas rodzice zobowiązują się do pokrycia kosztów zwiedzania, tj. biletów wstępów, ewentualnego zakwaterowania, przejazdów czy wyżywienia.
-
Data obowiązywania.
Projekt „ Our national treasures through the eyes of childern”( Nasze skarby narodowe oczami dzieci) realizowany jest od 1 IX 2018 do 31 VIII 2020 r.
Koordynator zobowiązany jest do składania sprawozdania z działalności projektowej w terminach wyznaczanych przez Narodową Agencję w Warszawie.
10.Możliwe nagrody i kary dla uczestników projektu.
Za wywiązywanie się z obowiązków i godną postawę i reprezentowanie szkoły, nagrodą dla ucznia jest:
-sfinansowanie wyjazdu zagranicznego;
-finansowanie wycieczek krajowych związanych z projektem;
-pochwała Dyrektora Szkoły za wzorowe reprezentowanie szkoły;
-zaświadczenie o udziale w projekcie.
Za nie wywiązywanie się z obowiązków, niegodną postawę i działanie na szkodę projektu karą dla ucznia jest:
-skreślenie z listy uczestników projektu;
-nagana Dyrektora Szkoły;
-poniesieni kosztów finansowych za wyrządzone szkody.
11.Zasady rezygnacji udziału w projekcie.
Uczeń ma prawo do rezygnacji z udziału w projekcie z zachowaniem odpowiedniego terminu, tj. co najmniej 2 miesiące przed planowaną mobilnością (czyli wyjazdem zagranicznym lub przyjazdem zagranicznych gości ). Rezygnacja w formie pisemnej musi być zgłoszona i podpisana przez ucznia i rodzica. Jeśli rezygnacja zostanie przedstawiona po sfinansowaniu mobilności ucznia to rodzic musi pokryć koszty wyjazdu.
12.Skreślenie z listy uczestników projektu.
Koordynator zastrzega sobie prawo wykluczenia z udziału w projekcie uczniów naruszających rażąco postanowienie niniejszego regulaminu.
13.Postanowienia końcowe
Koordynator zastrzega sobie prawo wykluczenia z udziału w projekcie uczniów naruszających rażąco postanowienie niniejszego regulaminu.
Koordynator, w porozumieniu z Dyrektorem szkoły, zastrzega sobie prawo zmiany postanowień niniejszego regulaminu w przypadku zaistnienia nieprzewidzianych okoliczności niezależnych od niego.
W przypadkach spornych, nie uregulowanych postanowieniami niniejszego regulaminu, a dotyczących udziału w projekcie decyzję podejmie komisja złożona z przedstawiciela dyrekcji szkoły, koordynatora i co najmniej jednego nauczyciela realizującego projekt.
Załącznik nr 1
OŚWIADCZENIE
rodziców w sprawie zgody na udział dziecka
w projekcie Programu Erasmus+
i przetwarzanie jego danych osobowych
Wyrażam zgodę na udział mojego dziecka
………………………………………………………………………………………………………………………
(imię i nazwisko dziecka)
w projekcie
„Our national treasures through the eyes of children”
(nazwa projektu)
Realizowanego przez Szkołę Podstawową im. Wspólnej Europy w Nawodnej w ramach Programu Erasmus+
w terminie
01.09.2018r-31.08.2020r
(termin realizacji projektu)
Akceptuję postanowienia Regulaminu udziału uczniów w projekcie Erasmus+.
………………….........................................................................
(data i podpis matki)
………………….........................................................................
(data i podpis ojca)
Rozumiem, że zdjęcia, filmy oraz nagrania wideo dotyczące uczniów biorących udział w projekcie mogą być wykorzystywane przez szkołę macierzystą, szkoły partnerskie i/lub ich Narodowe Agencje w materiałach promocyjnych.
Wyrażam zgodę/nie wyrażam zgody*) na wykorzystywanie, publikowanie i/lub powielanie fragmentów wywiadów i listów, obrazów oraz nagrań dźwiękowych mojego dziecka przez szkołę macierzystą, szkoły partnerskie i/lub ich Narodowe Agencje podczas jego udziału w projekcie.
*) Niepotrzebne skreślić
………………….........................................................................
(data i podpis matki)
…………………........................................................................
(data i podpis ojca)
Załącznik nr 2
OŚWIADCZENIE
rodziców dziecka przyjmujących ucznia ze szkoły partnerskiej
………………………………………………………………………………………………………………………
Imię i nazwisko dziecka przyjmującego ucznia ze szkoły partnerskiej
Wyrażam zgodę na przyjęcie w moim domu ucznia szkoły partnerskiej podczas spotkania partnerów projektu
„Our national treasures through the eyes of children”
Nazwa projektu
realizowanego w ramach program Erasmus+, które odbędzie się w dniach
27.05.2019 – 31.05.2019
termin spotkania
w Nawodnej
miejscowość
Oświadczam, że zapewnię uczniowi opiekę oraz niezbędne warunki pobytu, w szczególności: 1) samodzielne miejsce do spania,
2) wyżywienie, oprócz sytuacji, w których uczeń będzie przebywał pod opieką swoich nauczycieli.
W miarę możliwości postaram się przybliżyć uczniowi polską kulturę, tradycje i wartości. Zobowiązuję się do niezwłocznego powiadomienia polskiego koordynatora projektu o niewłaściwym zachowaniu ucznia oraz wszelkich niepokojących sytuacjach związanych z jego pobytem.
………………….........................................................................
Data i podpis matki
………………….........................................................................
Data i podpis ojca
Załącznik nr 3
OŚWIADCZENIE
rodziców (prawnych opiekunów)
w sprawie zagranicznego wyjazdu dziecka
w ramach programu Erasmus+
Wyrażam zgodę na udział mojego dziecka
………………………………………………………………………………
imię i nazwisko
w wycieczce do ………………………………………………..
w terminie ……………………………………………………….
Przyjmuję do wiadomości, że podczas wyjazdu moje dziecko będzie mieszkało u rodziny ucznia szkoły goszczącej
…………………………………………………………………………………………………………… …………… ……………
Imię i nazwisko ucznia goszczącego Wiek Płeć
oraz realizowało program wizyty mogący różnić się od programu polskich opiekunów, z którymi wyjeżdża.
Wyrażam zgodę, aby w przytoczonych wyżej sytuacjach moje dziecko pozostawało pod opieką prawnych opiekunów ucznia goszczącego lub pracowników szkoły goszczącej.
Uwagi dotyczące zdrowia dziecka:
-choroby przewlekłe i przyjmowane leki …………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
-inne dolegliwości(np.omdlenia,częste bóle głowy, ,duszności, szybkie męczenie) …………………….……………………………………………………………………………………………… …………………………………
-alergie(leki,żywność,inne) …………………………………….…………… ……………………………………… ……………………
Uwagi dotyczące szczególnych potrzeb żywieniowych dziecka ………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………………………
W razie zagrożenia życia dziecka zgadzam się na jego leczenie szpitalne, zabiegi diagnostyczne, operacje.
In case of a threat to my child’s life or health, I agree on his/her hospitalization, diagnostic procedures
or medical operations.
Oświadczam, że niniejszy dokument zawiera wszystkie znane mi informacje o dziecku, które mogą
pomóc w zapewnieniu mu właściwej opieki podczas wycieczki.
Imię i nazwisko , data i podpis rodzica
Ojciec:……………………………………………………………………………
Matka:…………………………………………………………………………..
Telefon , adres email
Ojciec:…………………………………………………………………………….
Matka:……………………………………………………………………………
Adres zamieszkania
Ojciec:……………………………………………………………………………
Matka:…………………………………………………………………………..
-